حقوق زنان

وب سایت رسمی نشریه حقوق زنان

حقوق زنان

معرفی

سایت نشریه حقوق زنان

نشریه حقوق زنان در تاریخ فروردین 1377 منتشر شد. نخست قصد انتشار به صورت ماهنامه بود ولی در روند چاپ به دلایل گوناگونی امکان انتشار نشریه در زمان تعیین شده عملی نشد. اکثر روزنامه نگاران دلایل تأخیر در انتشار را می­دانند: گاه اقتصادی، گاه فرهنگی و گاه شخصی است. به هر صورت بعد از هر توقف، مجدد به جهت علاقه به امور فرهنگی – اجتماعی نشریه ادامه یافت. حال تصمیم گرفته شد تا مجله به صورت فصلنامه و هر سه ماه یکبار منتشر شود. امید است این نشریه به راه خود ادامه دهد و بتواند مورد مطالعه علاقه مندان قرار گیرد.

اولین سرمقاله نشریه حقوق زنان را که هدف انتشار نشریه در آن توضیح داده شده است برای مروری بر آنچه در طی سال­ها با آن روبرو بوده­ایم می­خوانید:

 نیمه دیگر   

رنج گذشته ، بیم آینده

پیرامون جایگاه زن در خانواده، حقوق او و نحوه برخورد قانون و مراجع قضایی با حقوق زنان، هنوز مشکلات، نارسایی­ها و نقاط مبهمی وجود دارد که روشن شدن و حل و فصل این امور بررسی گسترده و دقیق صاحبنظران و کارشناسان حوزه فقاهت و حقوق اسلامی را می­طلبد و لازم است که یک بار دیگر اندیشه و نوع نگرش به زن، بررسی و بازسازی شود. می­توان به جرأت گفت در جامعه فعلی هنوز یک سیاست کلی و قابل اجرا در مورد زنان تبیین و برنامه ریزی نشده است. البته این مسئله قابل انکار نیست که شاهد بیانات صریحی در مورد زنان از طرف برخی از مسئولان مملکت و یا اصلاح برخی از مواد و یا بررسی مجدد بخشی از قوانین بوده و هستیم ولی آنچه انجام شده کافی نیست. هنوز زنانی هستند که از گذشته رنج می­برند و از آینده بیم دارند زنانی که جایگاه حقیقی خود را در خانه و جامعه نیافته اند.

بزرگ­ترین فاجعه­ای که می­تواند در یک کشور روی دهد بی تفاوتی نسبت به مسائل و مشکلات نیمی از جامعه است که تأثیر وجودی این نیمه بر هیچکس پوشیده نیست.

فراموش نکنیم:

  1. تا وقتی که در جهت کاهش جهل زنان اقدام قاطعانه ای صورت نگیرد نمی­توان به موفقیت­های بنیادی در زمینه مسائل آنان دست یافت.
  2. بسیاری از زنان در جامعه ما گمان می­کنند تنها زمانی که دچار مشکل شده باشند باید سراغ یادگیری و اطلاع از قوانین حقوقی بروند در حالی که با دور اندیشی می­توان آثار و عوارض بد حوادث را خنثی کرد یا به حداقل رساند.
  3. توجه به این نکته ضروری است که برخورد قانون با مسایل، برخوردی غیرعاطفی و صرفا حقوقی است و ابعاد معنوی و عاطفی که در خانواده مطرح است در نگاه قانون منظور نمی­شود و زن بیشترین آسیب را از این بی توجهی می­بیند اما باید تلاش کرد تا اخلاق در خانواده جایگاه ارزشی خود را بازیابد.
  4. مردم، مسئولان و صاحبنظران باید با احساس مسئولیت در ایجاد محیط مناسب برای دستیابی زنان به عدالت اجتماعی و تواناسازی آنان وارد عمل شوند.

به منظور آنچه برشمردیم نشریه حقوق زنان را منتشر می­کنیم. هدف ما نخست دادن اطلاعات و آگاهی به زنان جامعه برای رسیدن به خواسته­های بحق و انسانی آنان است. تمام تلاش خود را به کار می­گیریم تا نشریه ای که پیش روی شماست به این هدف برسد اما مدعی نیستیم که بتوانیم بدون یاری شما- آنچنان که دوست داریم- موفق باشیم. بدون شک بینش و دیدگاه خوانندگان، صاحبنظران، استادان و کارشناسان می­تواند ما را در راهی که پیش گرفته­ایم یاری دهد. از افراط و تفریط پرهیز می­کنیم تا به یک تعادل درست و منطقی برسیم. منتظر پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.